Продажі падають, а вартість зростає: яка ситуація на ринку вживаних авто в Україні
За останній рік на українських онлайн-платформах для продажу автомобілів було опубліковано 2,6 мільйона оголошень про реалізацію вживаних легкових авто, підрахували аналітики Інституту досліджень авторинку.
Найвищий рівень активності продавців за цей період спостерігався у травні 2024 року – тоді з’явилося 248,3 тисячі оголошень. Натомість найменше пропозицій було у грудні 2023 року, коли на майданчиках зафіксували 177,7 тисячі оголошень.
Кількість нових оголошень про продаж автомобілів дещо скоротилася: у лютому їх було 222,1 тисячі, тоді як у березні ця цифра зменшилася до 213,8 тисячі (-3,7%). Якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, ситуація виглядає так: у березні 2024 року на онлайн-майданчиках з’явилося 244,8 тисячі нових пропозицій, що на 12,7% більше, ніж зараз.
Водночас за рік зросла частка найдешевших автомобілів у сегменті до $2 тисяч. Також продовжує збільшуватися кількість пропозицій преміальних авто вартістю понад $20 тисяч – якщо минулого року їх було 8,7%, то наразі ця частка досягла 9,2%.
Читайте також: Важлива інформація для водіїв: які зміни в документах підготувало МВС
Після стрімкого зростання до рекордних $6500 у листопаді минулого року середня вартість авто в оголошеннях продовжувала знижуватися, досягнувши $5750 у лютому. Проте за підсумками березня тенденція змінилася – ціна знову пішла вгору, сягнувши $5900.
Найбільшу частку ринку традиційно займають бензинові автомобілі, які за вартістю розташовуються між дизельними моделями та авто на ГБО. Наразі їхня середня ціна становить $6000, що на 3,4% вище, ніж у попередньому місяці.
Середня вартість уживаних дизельних авто наразі становить $7200, що на 2,8% більше, ніж у попередньому місяці. До речі, аналогічне зростання цін на бензинові та дизельні автомобілі спостерігається і на ринках Європи.
На відміну від стабільніших сегментів, ціни на гібридні автомобілі (включаючи MHEV, HEV, PHEV) завжди відзначалися більшою волатильністю. Однак цього разу зміни були незначними – у порівнянні з минулим періодом середня ціна знизилася на 1,4%, зупинившись на рівні $14 000. Варто враховувати, що частка гібридів на вторинному ринку залишається невеликою (близько 1,2%), що й спричиняє більші коливання вартості. Попри це, показник у $14 000 є другим найвищим за останній рік.
Щодо ринку електромобілів, то після тривалого зниження середньої ціни протягом більшої частини минулого року, в жовтні було зафіксовано значне зростання. Однак у грудні та січні ціни знову пішли вниз, і тільки в лютому тренд змінився на підвищення, досягнувши $16 800 (зростання на $800). У березні ж відбулося незначне зниження середньої ціни в сегменті BEV – на 1,8%, до $16 500.